PROJEKT DYPLOMOWY

For
projekt dyplomowy – DWA SWIATY – wystawa czasowa
Description

OPIS PROJEKTU

Projekt wystawy czasowej, inspirowanej dziełem Miguela de Cervantesa Don Kichot, towarzyszącej Targom Książki, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w holu wejściowym od ulicy Roosevelta.

„(…)wszystko, co nasz dzielny poszukiwacz przygód myślał, widział lub wyobrażał sobie, zdawało mu się stworzone na obraz i podobieństwo tego, co czytał…”
Świat Don Kichota z Manczy zbudowały słowa ksiąg rycerskich. Tak wiele czasu poświęcał na ich zgłebianie, że w pewnym momencie zatracił różnicę między rzeczywistością, a rzeczywistością bohaterów literackich. Przeniósł świat wyobrażony do otaczającego go świata. Zaczął odbierać wszystko, co działo się wokół niego przez pryzmat słów.

Drugim bohaterem dzieła Cervantesa jest Sanczo Pansa, prosty człowiek, który widzi świat bardzo dosłownie, nie doszukuje się we wszystkim przygód.

Te dwie postaci reprezentują dwa światy: Don Kichot – nierzeczywisty, surrealistyczny (kolorowy), Sanczo Pansa – rzeczywisty (czarno-biały).
Porównanie tych dwóch światów, pokazanie różnicy między nimi, wybrałam na temat mojego projektu. Dwa światy z jednej strony skrajnie odmienne, z drugiej jednak granica między nimi jest niewielka. Często wystarczą jedno lub dwa słowa, żeby przenieść się ze świata szarości, do świata koloru.